SAUSIO 1 D LITURGINĖS TRADICIJOS

 


Sausio 1 d., ne tik Naujieji Metai, bet liturgiškai įvairi ir turtinga diena, kuri mini keletą svarbių įvykių

KRISTAUS GIMIMO OKTAVOS PASKUTINĖ DIENA – maždaug VI-VII amžiuje, Kalėdos imtos švęsti iškilmingai – aštuonias dienas (octava), kuomet kiekviena diena buvo šventės diena. Sausio 1 d. būdavo paskutinė šios oktavos diena, pažymima iškilmingai kaip ir pirmoji oktavos diena.

KRISTAUS APIPJAUSTYMAS – pagal judaizmo paprotį, aštuntą dieną po gimimo, kiekvienas berniukas būdavo apipjaustomas, taip prisimenant Dievo Sandorą sudarytą su Abraomu. Taigi sausio 1 d., minimas ir Kristaus apipjaustymas, kuriuo Išganytojas buvo įrašytas į Išrinktosios tautos gretas, tam, išpildytų pažadus duotus Abraomui. Kartu prisimenamas ir pirmasis Jo Brangiausio Kraujo išliejimas, kaip būsimojo atpirkimo ženklas. VI a., Galijos Bažnyčia ima šią dieną minėti kaip Kristaus Apipjaustymo šventę, kuri nuo VIII a. prigijo ir Romos liturgijoje, tačiau Mišių liturginiai tekstai buvo skirti Kalėdų slėpinio paminėjimui ir Dievo Motinos garbei.

JĖZAUS VARDO SUTEIKIMAS – kartu su apipjaustymo apeiga, būdavo suteikiamas ir vardas. Tad ši diena yra ir Jėzaus Vardo suteikimo šventė. Ji buvo įvesta Inocento XIII 1721 m. ir minėta antrą sekmadienį po Trijų Karalių. 1913 m. Pijus X šią šventę perkėlė į sekmadienį tarp sausio 2 ir 5 d., o jeigu tokio nėra – ji minima sausio 2 d. Reformuotame kalendoriuje Jėzaus Vardo laisvas minėjimas yra švenčiamas sausio 3 d.

DIEVO GIMDYTOJOS IŠKILMĖ – pirmąją Kalėdų oktavos dieną minėjome Dievo tapimą žmogumi, o paskutinę oktavos dieną pagerbiame Tą, iš kurios Dievas gavo žmogystę, - Mergelę Mariją. Šiądien Romos bažnyčia švęsdavo dvi Mišias: per vienas minėdavo Kristaus Gimimo oktavą, o per kitas pagerbdavo dieviškąją Marijos motinystę. Ilgainiui radosi paprotys Marijos motinystę švęsti antrą spalio sekmadienį. 1931 m. Pijus XI minėdamas 1500 Visuotinio Efezo Susirinkimo metines, įvedė dieviškosios Marijos motinystės šventę, paskirdamas jai spalio 11 d. 1969 m. Paulius VI šią šventę perkėlė į sausio 1 d., taip trokšdamas išryškinti marijinį paskutinės Kalėdų oktavos dienos aspektą.

PASAULINĖ TAIKOS DIENA – 1968 m. sausio 1 d. Pauliaus VI sprendimu buvo paskelbta kaip Pasaulinė Taikos diena, kviečiant melsti taikos žmonijai, nuolat draskomai karinių konfliktų bei nesutarimų. Šią dieną popiežius visada paskelbia savo ypatingą žinią.

Komentarai